Connect with us

Kerítésen túl

Tudja, hová nem repült Orbán Viktor? A békekonferenciára. Miért? Mert nem hívták…..

Megosztás

Milyen békekonferencia az, ahol nem kíváncsiak az önjelölt „legjobban békét akaró” Orbán Viktorra? Úgy tűnik békés, célravezető, előremutató…. A nyugati és a fejlődő országok álláspontját szeretné közelíteni egymáshoz Szaúd-Arábia azzal a békekonferenciával, amelyet a hétvégén rendeztek Dzsiddában.

Tudja, hová nem repült Orbán Viktor? A békekonferenciára. Miért? Mert nem hívták.....
Megosztás

Milyen békekonferencia az, ahol nem kíváncsiak az önjelölt „legjobban békét akaró” Orbán Viktorra? Úgy tűnik békés, célravezető, előremutató…. A nyugati és a fejlődő országok álláspontját szeretné közelíteni egymáshoz Szaúd-Arábia azzal a békekonferenciával, amelyet a hétvégén rendeztek Dzsiddában.

Néma csend….

A konferencia bevallott célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a nyugati országok álláspontját és azokét, amelyek nem ítélték el egyértelműen (vagy sehogyan sem) Oroszországot az agresszió miatt. Számos afrikai állam és több dél-amerikai ország is idetartozik.

A szaúdi konferencia előtt már tartottak egy hasonló rendezvényt a dán kormány kezdeményezésére június végén Koppenhágában. Ennek résztvevői ugyanazok voltak, akiket most Dzsiddába is meghívtak. Az eseményt beharangozó cikkében a Politico című brüsszeli lap azt írta:

a meghívottak között van például Kína, Nagy-Britannia, Dél-Afrika, Törökország, az Európai Unió képviselői, valamint Lengyelország is, míg az Egyesült Államokat Joe Biden biztonságpolitikai főtanácsadója, Jake Sullivan képviseli majd.

The New York Times szerint Brazília, India, Chile is jelen lesz, összesen harminc ország képviselőit hívták meg a Vörös-tenger partján fekvő városba. Az ukrán kormány reprezentánsai szintén ott lesznek, nem hívták meg viszont Oroszországot. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ettől függetlenül azt nyilatkozta a RIA Novosztyi állami hírügynökségnek, hogy figyelemmel fogják kísérni a békekonferenciát – írta a Szabad Európa.

Na és Orbán?

A jelek szerint Magyarország nem vett részt a békekonferencián, és nem találtunk semmilyen arra utaló információt, hogy júniusban Koppenhágában képviseltette volna magát. Ez abból a szempontból érdekes, hogy a hivatalos magyar álláspont szerint

„Magyarország az egyetlen békepárti ország a nyugati világban”, és Orbán Viktor már többször kijelentette, hogy Budapesten is lehetnének béketárgyalások.

Az ügyben a portál megkereste Havasi Bertalant, Orbán Viktor sajtófőnökét és a külügyminisztérium sajtóosztályát is, egyelőre nem kaptqak választ.

A budapesti szaúdi nagykövetség megkeresésünkre csak annyit írt: egyelőre ők sem kaptak tájékoztatást a szaúdi kormánytól a résztvevőkkel kapcsolatban.

Szent-Iványi István olvasata

„Szaud-Arábia rendezte meg a hétvégén (augusztus 5-6-án) Dzsiddában a júniusi koppenhágai békekonferencia soron következő találkozóját. A találkozón magas szinten képviseltette magát negyven ország, a vendéglátókon túl többek között Ausztrália, Argentina, Bahrain, Bulgária, Brazília, Dánia, Kanada, Cseh Köztársaság, Chile, Kína, Egyiptom, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, India, Olaszország, Jordánia, Kuvait, Lettország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Egyesült Arab Emírségek, Dél-Afrika, Lengyelország, Dél-Korea, Románia, Szlovákia, Spanyolország, Svédország, Törökország, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Japán, Katar, az Európai Unió és az ENSZ.

Feltűnő, hogy Ukrajna EU-tag szomszédai közül (Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia) egyedül a „békepárti” magyar kormány nem volt jelen.

Valószínűleg nem is kapott meghívást

a rendezvényre (az erre vonatkozó megkeresésre még nem kaptunk a magyar kormánytól hivatalos választ).

Ez pedig sokat elmond arról, hogy mennyire tekintik komoly tényezőnek és valóban békepártinak a magyar kormányt. Valószínűleg úgy ítélték meg, hogy a jelenlétének nincs hozzáadott értéke.

A meghívottak egy része jó kapcsolatot ápol a Kremllel (Kína, India, Brazília, Dél-Afrika és még Törökország is), a Kreml számára is fontos partnerek, őket azért hívták meg, hogy gyakoroljanak nyomást a béke érdekében az orosz vezetésre. A többi meghívott Ukrajnát támogatja, ők az ukrán vezetést befolyásolhatják egy későbbi békemegállapodásban.

A magyar kormány üres „békepártisága” Dzsiddában sem érdekel senkit.”

Szerző