Connect with us

Kerítésen innen

Ezt az 5 hibát kerülje el, ha megbízási szerződést köt!

Megosztás

Dolgozunk, jövünk-megyünk, végezzük a feladatainkat, bevásárolunk, és észre sem vesszük, hogy a leghétköznapibb tevékenységeinkkel valójában jogügyleteket bonyolítunk le. Ilyen jogügylet például a megbízási szerződés is, ami az egyik leggyakoribb megállapodás, az egyszerűbb szituációktól az egészen komplex élethelyzetekig előfordul.

Megosztás

Dolgozunk, jövünk-megyünk, végezzük a feladatainkat, bevásárolunk, és észre sem vesszük, hogy a leghétköznapibb tevékenységeinkkel valójában jogügyleteket bonyolítunk le. Ilyen jogügylet például a megbízási szerződés is, ami az egyik leggyakoribb megállapodás, az egyszerűbb szituációktól az egészen komplex élethelyzetekig előfordul.

Annak ellenére, hogy ilyen gyakran találkozhatunk ezzel a szerződéstípussal, mégis gyakran előfordul, hogy hibásan kötjük meg. Az alábbiakban összegyűjtöttük azt az 5 hibát, amelyekre, ha odafigyelünk, biztosíthatjuk a hatékony és zökkenőmentes szerződéses kapcsolatot.

1. Pontatlan megfogalmazás

A megbízási szerződés célja az, hogy vele a megbízó egy meghatározott feladatot másra, vagyis a megbízottra delegáljon. Ennek az egyfajta munkamegosztásnak a kereteit a megbízási szerződésben rögzítik. Gyakori hiba, hogy a felek a szerződésben nem határozzák meg kellő részletességgel az ellátandó feladatot vagy a minőségre vonatkozó elvárásokat. Ez a későbbiekben jogvitát és nézeteltéréseket okozhat, ezért fontos, hogy elegendő figyelmet fordítsunk a pontos megfogalmazásra.

2. Hiányzó tartalmi elemek

Ahhoz, hogy a megbízási szerződés érvényes legyen, a következő 7 tartalmi elemet tartalmaznia kell:

  • 1. A felek adatai.
  • 2. A megbízás tárgya, vagyis az ellátandó feladat.
  • 3. A megbízási díj összege.
  • 4. A felmondásra vonatkozó megállapodás.
  • 5. A szerződés időtartama.
  • 6. A megbízott képviseleti jogosultságának feltételei.
  • 7. Egyéb elemek.

A legfontosabb tartalmi elemek hiányában a szerződés nem lesz alkalmas a céljának elérésére, ezért minden esetben ellenőrizzük le, hogy megállapodásunk tartalmazza-e őket.

3. Vitarendezés

Egy jó szerződés mindig tartalmaz legalább egy olyan pontot, amelyre egy esetleges vita esetén rámutatva megvédhetjük az érdekeinket. Ebből következően érdemes átgondolnunk, hogy milyen kellemetlen végkimenetelei lehetnek a megállapodásnak és ezeket milyen módon szeretnénk a későbbiekben orvosolni.

4. Hiányos megfogalmazás

A megbízási szerződés akkor lesz sikeres, ha minden szempontból tisztázott a tartalma, illetve tartalmazza az ügylethez szükséges összes feltételt. Sajnos gyakran előfordul, hogy nem vagyunk elég alaposan a feltételek kidolgozásában, vagy elmulasztjuk az egyébként fontos tényezők rögzítését. Ez nézeteltéréshez, hibás értelmezéshez vezethet. Előzzük meg a kellemetlenségeket, és gondoskodjunk róla, hogy a legapróbb részletek is a helyükre kerüljenek.

5. Nem vonunk be ügyvédet a szerződéskötés folyamatába

Bizonyos egyszerűbb megállapodásokat magunk is elkészíthetünk, azonban vannak olyan bonyolult élethelyzetek, amelyeket célszerű jogi szakember bevonásával átgondolni és megoldani. Egy ügyvéd képes felismerni a potenciális hibalehetőségeket, pontosítani szándékainkat, a jogi nyelvhasználatot és segíthet a céljaink eléréséhez leginkább alkalmas stratégia kidolgozásában. Ezzel sok időt, energiát és nem utolsó sorban jelentős költségeket is megspórolhatunk.

A szerződéskötés folyamata során elkövetett hibák a későbbiekben komoly nehézségeket és problémákat okozhatnak. A sikeres megállapodáshoz a fentebb részletezett 5 hiba elkerülése elengedhetetlen, így nagyon fontos, hogy minden helyzetben alaposan fontoljuk meg szándékainkat és gondosan ügyeljünk a legapróbb részletekre is.

Ez sok időt és energiát igényel, azonban a Szerzi segítségével jelentős kapacitásokat szabadíthatunk fel: a platformon elérhető megbízási szerződés okosdokumentumot csak fel kell töltenünk a szükséges adatokkal és a program elvégzi helyettünk a szerződés szerkesztését és megfogalmazását.

Szerző