Connect with us

Kerítésen innen

Hitte volna? Az államtitkár elégedett kormánya munkájával

Megosztás

A központosítás harci szele elérte a tanodákat is. A kormány a következő év júniusától belemaszatol az úgynevezett tanodák működésébe is, és rögtön ki is ír egy pályázatot. Ezen már csak azok a tanodák indulhatnak a támogatásért, amelyek behódoltak. 

tanoda
Megosztás

A központosítás harci szele elérte a tanodákat is. A kormány a következő év júniusától belemaszatol az úgynevezett tanodák működésébe is, és rögtön ki is ír egy pályázatot. Ezen már csak azok a tanodák indulhatnak a támogatásért, amelyek behódoltak. 

Jövő júliustól indul az új rendszer, illetve már most, illetve…

Jövő júliustól csak az lehet tanoda, amelyet hivatalosan is tanodává minősítettek – hangsúlyozta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.

Pokorni szerdáig bírta csendben, aztán kimondta, mit gondol a regnáló oktatáspolitikájáról

Fülöp Attila elmondta: június végéig minden intézménynek jelentkezni kell, s tanodává kell minősíttetnie magát, amely tanoda jellegű szolgáltatást végez. A most kiírt pályázatra jelentkezőknek még idén meg kell ezt tenniük. Nekik feltétel többek között az, hogy már egy éve hasonló szolgáltatást végezzenek.
Az államtitkár kifejtette: kiegészítő segítséget biztosítanak azon civil, illetve egyházi szervezeteknek, amelyek tanodát működtetnek az iskolához segítségre szoruló gyermekeknek. A tanodák 2019. január elsejétől két fajta segítséget kapnak. Egyrészt januártól a gyermekjóléti alapellátás egyik fajtája lesz a tanoda. Emellett körülbelül 200 tanodát tudnak majd támogatni, tanodánként 12-15 millió forinttal.
Fülöp Attila a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában elmondta: a pályázatot már kiírták. Január 10-ig lehet jelentkezni a jövő évre vonatkozó költségvetési támogatásra.

Mi is az a tanoda?

A tanodának nincs széles körben elfogadott meghatározása, ugyanakkor a témakörrel foglalkozó hazai szakirodalomból szemléletesen kirajzolódik néhány olyan jellemző, amelyek segítségével jól leírható, hogy mi is az a tanoda. E pontban megkíséreljük e jellemzők összefoglalását, amely a téma alaposabb vizsgálatához mintegy munkadefinícióként használható. A tanodák hátrányos helyzetű, kiemelten roma tanulókat támogató hátránykompenzáló kezdeményezések, amelyek az iskolai sikeresség elősegítése érdekében jöttek létre, és általában a civil szférához köthetők. A tanodák megalakulása mögött álló alapvető feltételezés, hogy a „hagyományos” iskola a hátrányos helyzetű és roma tanulók sajátos szükségleteihez nem alkalmazkodik megfelelően, amit egy eltérő szemléletű intézmény ellensúlyozhat (pl. Kerényi 2005). Ebből következően a tanoda általában az iskolától független, legtöbbször térben is elkülönülő kezdeményezés. Ugyanakkor lényeges, hogy a tanodák a közoktatási intézményekkel szorosan együttműködjenek. (Részlet, Fejes József Balázs Mire jó a tanoda? című tanulmányából).

Több mint kincstári optimizmus, ez már az igazság meghekkelése

Az államtitkár  fenti nyilatkozatában kitért arra is, hogy a KSH adatai alapján a Magyarországon a mélyszegénységben élők aránya 2016-ban 25,6 százalék volt, 2017-re ez a mutató 19,6 százalékra csökkent. Ez az elmúlt egy évtized legnagyobb mértékű javulása volt. Egy másik, szintén KSH adat szerint 65-ről 72 százalékra nőtt munkából származó jövedelem aránya.

Kapcsolódó

Szegénynek lenni nem bűn, hanem élethelyzet

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük