Connect with us

Kerítésen innen

Balog miniszterből lett püspök is beállt a Karsai Dánielnek levelet írók sorába: „…arra kérem, ne akarja kinyitni ezt a kaput…”

Megosztás

Facebook-oldalán osztotta meg Dr. Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan betegséggel -ALS- küzdő alkotmányjogász azt a levelet, amelyet karácsonykor kapott Balog Zoltán református püspöktől, korábbi emberierőforrás-minisztertől megtoldva a feltett kérdésekre adott válaszával.

Dr. Karsai Dániel: higgyék el tisztelt kormánypárti politikus hölgyek és urak, meghalni nem habostorta
Megosztás

Facebook-oldalán osztotta meg Dr. Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan betegséggel -ALS- küzdő alkotmányjogász azt a levelet, amelyet karácsonykor kapott Balog Zoltán református püspöktől, korábbi emberierőforrás-minisztertől megtoldva a feltett kérdésekre adott válaszával.

Balog együttérez, de…

Balog szerint „az igazságról mindig újra vitatkozni nemcsak lehetősége, hanem kötelessége is minden gondolkodó embernek”, „különösen akkor, ha élethelyzete erre drámai módon kényszeríti”. A püspök a levélben mély együttérzése felől biztosítja a méltóságteljes halál lehetőségéért küzdő, gyógyíthatatlan beteg jogászt, ugyanakkor aggódik amiatt, hogy

„lesznek olyanok, akik az Ön kezdeményezését kizárólag abban a tekintetben érzik biztatásnak, hogy akár ők is eldönthetnék, hogy mikor legyen vége az életüknek”.

A politikus azt írja, nem ítélkezni akar Karsai felett:

Úgy akarom megítélni és elutasítani kezdeményezését, hogy közben küzdelmét a szenvedéssel, a kiutak keresésével tiszteletben tartom, s szívemből kívánom, hogy mindabban, ami Önnel történik, találjon békességre.

A „de”…

Azt viszont károsnak és beláthatatlanul veszélyesnek tartaná, ha megnyílna a jogi lehetőség az aktív eutanáziára és az asszisztált öngyilkosságra.

„Arra kérem, ne akarja kinyitni ezt a kaput, mert ha egyszer kinyílik, akkor azt nem fogjuk tudni többé nemcsak bezárni, hanem annak egyre szélesebbé tárását sem megakadályozni”.

A püspök azt kívánja Karsai Dánielnek, hogy

„találjon legalább EGY olyan embert, aki képes megosztani Önnel az életét, a tudását, s képes úgy szeretni Önt, hogy ha eljön az utolsó pillanat, ne legyen egyedül”

és azt, hogy legyenek, akik imádkoznak érte.

Dr. Karsai válaszlevele

„…Balog úr levele empatikus és egyben gondolatébresztő, még akkor is, ha az abban foglaltak többségével nem is értek egyet. Annak viszont nagyon örülök, hogy az életvégi döntésekkel kapcsolatos társadalmi beszélgetés tovább mélyül. A levélben lévő minden gondolatra most nem reagálok, csak néhány fontosabb felvetésre.

  • A püspök úr felteszi azt a kérdést, hogy kinek van joga dönteni a halálról. A válasz egyszerű: nekem. A sajátomról. Ahogy mindenki más meghozhatja ezt a döntést a saját életének végével kapcsolatban. Pontosabban jogának kellene lennie rá. Sokadszor hangsúlyozom, hogy az általam felvetett probléma a teljes belátási képességgel rendelkező emberek életvégi döntéshez való jogáról szól.
  • Balog úr azt a kérdést is felveti, hogy más ember halálában való részvétel felelősségét és lelkiismereti terhét kire lehet ruházni. A válasz erre is egyszerű: senkire nem kell. Életvégi döntésben résztvenni mindenkinek csak saját elhatározásából lehet. Erre sem beteget, sem orvost, sem mást nem lehet kötelezni.
  • A püspök úr továbbá felveti, hogy az életvégi döntések bármilyen fokú legalizálása egy olyan lejtőre lökné a társadalmat, amely felmenti magát a gondoskodás kötelezettsége alól. Azon országok tapasztalatai, ahol ilyen lehetőség adott, ezt az álláspontot egyértelműen cáfolták. Nincs semmilyen apokaliptikus irányba mutató lejtő. A jogintézménnyel nem élnek vissza, nemhogy rendszeresen, de egyetlen konkrét példát sem hallottunk eddig.
  • Balog úr továbbá felvetette azt, hogy az életvégi döntéshez való jog megadása helyett a haldoklók minél magasabb szintű támogatását kell fejleszteni, elsősorban a hospice ellátás fejlesztésével. A hospice szolgáltatás fejlesztését magam is üdvözlendőnek tartom. Ugyanakkor, ahogyan azt sokszor kifejtettem, az nem nyújt megoldást az én és a hozzám hasonló helyzetben lévők problémájára. Nekünk ugyanis valószínűleg nem lesz szükségünk ilyen ellátásra.

Minthogy a püspök úr levele számos, további eszmecserére indokot adó gondolatot felvetett, a következő kezdeményezéssel éltem

Meghívtam Balog Zoltán és Fabiny Tamás püspök urakat egy nyilvános beszélgetésre. Fabiny püspök úr már jelezte, hogy szívesen részt vesz benne. Remélem, hogy Balog püspök úr is partner lesz a beszélgetésben. Mindenképpen tájékoztatni fogom Önöket a kezdeményezésem kimeneteléről.

Végezetül nagyon köszönöm, hogy a püspök úr azt kívánta nekem, hogy legyenek olyanok, akik nem rutinból, jobb híján imádkoznak értem, hanem valódi meggyőződéssel. Az elmúlt hónapokban rendkívül sokan biztosítottak arról, hogy imáikba foglalnak. Hétköznapi emberektől kezdve a legmagasabb közjogi méltóságokig. Semmi kétségem afelől, hogy mindannyian tiszta szívből teszik. Ezt ezúton is nagyon köszönöm.
Mindenkinek nagyon kellemes Ünnepeket kívánok!”

Kapcsolódó

Szerző