Connect with us

Kerítésen innen

Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász a háziorvosi szolgálat helyzetéről

Megosztás

Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász egy átfogó nagy interjúban mondta el véleményét az egészségügy ellentmondásos helyzetéről.

Megosztás

Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász egy átfogó nagy interjúban mondta el véleményét az egészségügy ellentmondásos helyzetéről. Mi a háziorvosi szolgálatra vonatkozó részt szemléztük, hiszen ez az a pontja az egészségügynek amellyel a legsűrűbben kell(ene) találkoznunk életünk során.

Lényeges az őszinte beszéd és a tájékoztatás

Eközben a kisvárosok foggal-körömmel küzdenek a kórházuk fennmaradásáért, ehhez nemcsak a pénzük véges, de elegendő szakembert sem találnak. Mivel lehetne pótolni azt az ellátási veszteséget, amit ezek a települések a struktúra- átalakítással elszenvednek? Hogyan, mivel győzné meg az érintett polgármestereket, hogy békéljenek meg az új helyzettel? -Kérdezte Danó Anna a Népszava munkatársa.

Őszinte beszéddel, tájékoztatással, a lakosság és az ellátók informálásával, az új ellátási formák, elektronikus (digitalizált) szolgáltatási lehetőségek és információs platformok megismertetésével. Ezeken a helyeken az ügyeleti, mentő és a szakrendelői kapacitások bővítésével, telemedicinális és távfelügyeleti szolgáltatások bővítésével. Valamint a háziorvosi praxisközösségi program továbbvitelével a csoportpraxisok irányába lehetne elérhetővé tenni legalább az alapvető szakorvosi ellátásokat. Van már mobil rendelője a Máltai Szeretetszolgálatnak, és virtuális szakorvosi konzultációs szobája, szolgáltatása más cégeknek is. Ezeket kiegészítve az okos eszközök kínálta applikációkkal elvihető az alapellátási és szakellátások bizonyos köre a kisebb településekre is. Ezekkel a megoldásokkal például a keringési panaszokkal, légzési nehézséggel, cukorbetegséggel élők gondozásának, távfelügyeletének jelentős része egészen biztosan kiváltható. Az ilyen megoldásokat kellene az államnak ezeken a helyeken támogatnia nem lemondva természetesen a humánerőforrás vidéki fejlesztéséről sem.

A helyi háziorvosi rendelőket fel kellene szerelni olyan eszközökkel, szoftverekkel, amelyek megkönnyítik, elérhetővé teszik a helyi gyors labordiagnosztikát, a távdiagnosztikát, telekonzultációt szakorvosokkal. Ezzel is lehetne valamelyest enyhíteni az orvoshiányt.

Kapcsolódó

Dózsa Csaba az egynapos sebészet sikeréről

Kormányzati ciklusokon átívelő pozitív példát is tudunk mondani a hazai ellátórendszer történetéből. Az egynapos ellátások, műtétek körének és volumenének bővítésére, népszerűsítésére 2003, majd 2007-ben is volt pályázat, majd 2010-től éveken át több körben javultak az egynapos ellátás jelentési és elszámolhatósági feltételei főleg az aktív kórházak számára, és jelentősen bővült az egynapos ellátások köre is közel 400 tevékenységre. Ezek eredménye, hogy az összes hazai műtétből az egynapos beavatkozások aránya – a 15 évvel ezelőtti mintegy 10 százalékról – mostanra 30-35 százalékra nőtt. Nyugat-Európában ugyanakkor ez már 50 százalék felett van, tehát ezt a valóban sikeres programot is érdemes tovább folytatni.

Olvassa el a  Dózsa Csabával készült teljes interjút a Népszaván!

Szerző