Connect with us

Bulvár

Újabb hegymászó indul serpa-kíséret és oxigénpalack nélkül 8000 méter fölé

Megosztás

Június 6-án, kedden indul útnak Varga Csaba nagyváradi építész és hegymászó a 8125 méter magas Nanga Parbatra, a világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsára – adta hírül az MTI.

Megosztás

Június 6-án, kedden indul útnak Varga Csaba nagyváradi építész és hegymászó a 8125 méter magas Nanga Parbatra, a világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsára – adta hírül az MTI.

Varga az M1-en hétfőn elmondta, hogy

a pakisztáni Himalája hegységben található csúcsot pótlólagos oxigén és magaslati terhelések nélkül kívánja megmászni, mivel az emberi szervezet ebben a magasságban még megfelelően tud működni.

Már több mint tíz magashegyi expedíciót teljesített, így jól felkészült erre a kihívásra.

Várhatóan június 20. és 30. között éri el a csúcsot

Varga célja, hogy a Nanga Parbat csúcsán egy Nagyváraddal ellátott magyar zászlót lobogtasson,

hogy ezzel emlékezzen meg a Magyar Kárpát Egyesület 150. évfordulójáról, amelynek ő is tagja – olvasható a Hazajáró című magyar televíziós műsor Facebook-oldalán.

Június 6-án indul Budapestről Pakisztánba, a Nanga Parbat Diamir 4200 méteren lévő alaptáborába 3-4 napos túra után megkezdi akklimatizációs folyamatát, és körülbelül egy hónapja lesz a csúcs elérésére.

Varga már öt 8000 méternél magasabb csúcsot mászott meg kiegészítő oxigén vagy magashegyi teherhordó használata nélkül. A Nanga Parbat csúcsát először Hermann Buhl német hegymászó érte el 1953-ban.

Az első magyar, aki megmászta a csúcsot, Erőss Zsolt volt 1999-ben, bár az ő eredményét hivatalosan nem ismerik el a csúcsmászási engedély hiánya miatt.

Érdemes elolvasni….

A közösségi oldalon találtuk az alábbi posztot Suhajda Szilárd tragikus csúcstámadásával kapcsolatban, de úgy érezzük, hogy indokolt idemásolni:

„A helyzet végtelen szomorú. Nem, nem vagyok szakértő, de mint volt szervezőnek, vezetőnek, van véleményem.

Ha én hegyet másznék és bármit megtehetnék, valamint én akarnék lenni az első palack és segítség nélküli magyar mászó a Csomolungmán, na pláne grva ügyes és erős lennék, akkor is jönne mögöttem kettő serpa közel, de nem érzékelhető távolságban, tökéletes rádiós támogatással.

Ahogy a versenyautókat, s minden más kockáztatót is követnek pl a sivatagban, tengeren. Persze ettől még egyedül csinálnak mindent, de nem kell megdögleni. A “back office” (támogató, support funkció) mindenhol használt. Itt is. Másnak is van, volt. Persze, attól még a sportoló, a katona, a pilóta, a futó, az úszó, a hegymászó egyedül van.

Ez nem a középkor. Aki ezzel nem számol, nem tervez a 21. században a föld bolygón, az felelőtlen. Már bocs.. A későn indított kereső csapat többe került, mint a biztonság. Ja, igen… a Mars expedíció űrhajósai fülében is ott lesz a fél világ a szakmai háttérrel. A Marson mégis egyedül lesznek. Hát ennyi az én véleményem.

Én így látom. Persze ez nem nyilvános, mert ezt ma szégyellni kell Magyarországon. Mert magyar ésszel én egy felelőtlen, érzéketlen ember vagyok. Itt Németországban, illetve nemzetközi környezetben mindenki, aki gondolkodik így látja, ahogyan én. A magyar tényleg különleges. Önfejű, akarnok, felsőbbrendű. Igen. Nagyon, nagyon sajnálom. S haragszom azokra, akik nem hívták fel a figyelmét erre. Isten vigyázza gyermeke, családja életét.”

Szerző