Connect with us

Bulvár

Időjárás: sapka, sál, esernyő + orvosmeteorológia -Éjszaka akár havazhat is

Megosztás

Igazi rossz kedvű időjárás elé nézünk. A filmekben ilyenkor húzzák össze magukon még jobban a kabátokat, sietősre fogják lépteiket, és a kamera által közvetített képe sem rendelkeznek valódi színorgiával. Azt hogy mindez miként néz ki a hétköznapokban ezen a hétvégén sajnos a saját bőrünkön (szó szerint) is megtapasztalhatjuk.

Szombaton erősen felhős, borult időre számíthatunk

Többfelé várható eső, zápor, a Dunántúlon néhol egy-egy zivatar sem kizárt. Szombat este, éjjel a legmagasabb északi hegycsúcsainkon akár az első hópelyhek is megjelenhetnek. Egyre többfelé megélénkül, megerősödik a nyugatira, északnyugatira forduló szél. Reggelre többfelé pára, köd képződhet, mely néhol tartósabban is megmaradhat. Kora reggel 2 és 9, napközben 7 és 13 fok között alakul a hőmérséklet.

Figyelem: éjszaka akár havazhat is!

Vasárnap az ország nagy részén túlnyomóan napos időre van kilátás

Felhősebb idő a nap első felében északkeleten és északon lehet, és helyenként az utóbb említett tájakon még kisebb eső, egy-egy zápor átmenetileg kialakulhat, az északkeleti határ közelében esetleg az ég is megdörrenhet. Hajnalra helyenként pára, köd képződhet. Többfelé élénk lesz a nyugatias szél. Hajnalban egyes tájegységeinken gyengén fagyhat, majd napközben 8 és 13 fok közé melegedhet a levegő-írja az időkép.

Orvosmeteorológia

Szombaton hidegfront alakítja az időjárást, melyhez kellemetlen esős, borongós, szeles idő társul. Az erős szél hatása lehet, ha ingerlékenyebbek, kimerültebbek vagyunk, illetve jelentkezhet fejfájás, szédülés, fáradékonyság a migrénben szenvedők panaszai fokozódhatnak. A hideg idő beköszöntével egyre gyakoribbá válnak a felsőlégúti hurutos megbetegedések, melyek megelőzésében segít a vitamindús táplálkozás, a testmozgás, és az időjárásnak megfelelő réteges öltözködés. A sapka sál viselése segít elkerülni a garatmandula- és középfülgyulladást.(eumet)

Hőérzet megfejtve

időjárás

Hőérzet:  a bőrben keringő vér és az alatta lévő szöveteknek hála a test folyamatosan hőt sugároz, így a hideg levegővel érintkező határfelülete melegebb, mint a levegő hőmérséklete, ez a réteg pedig segít elszigetelni a testet a hidegtől . Az erős szél azonban ezt a réteget elfújja, így a hőérzet szeles -10 Celsius fok esetén megfelel a szélcsendes -20 Celsius fok érzetének. A légmozgásban ugyanis a hideget sokkal erősebbnek érezzük, ráadásul minél erőteljesebben fúj, annál gyorsabb lesz a hőveszteség. Ha ereje eléri az óránkénti 40 kilométeres sebességet, akkor annyira megugrik a test hővesztesége, hogy már nem bírja a szervezet pótolni azt, így a hideg hőhatás sokkal erőteljesebb lesz a bőrre nézve. (Házipatika)

Kapcsolódó

Szerző