Connect with us

Kerítésen innen

Így már érthető: számolni tud, de értőn olvasni és problémát megoldani nem annyira a magyar

Megosztás

A magyar felnőttek számolási készségét mérő átlagpontszáma jelentősen meghaladja az OECD-országok átlagát, a szövegértési kismértékben alacsonyabb annál, a problémamegoldó készség pontszáma pedig az OECD átlagát közelíti abban a nemzetközi felmérésben, amelyben a lakosság legfontosabb kognitív készségeit vizsgálták

Megosztás

A magyar felnőttek számolási készségét mérő átlagpontszáma jelentősen meghaladja az OECD-országok átlagát, a szövegértési kismértékben alacsonyabb annál, a problémamegoldó készség pontszáma pedig az OECD átlagát közelíti abban a nemzetközi felmérésben, amelyben a lakosság legfontosabb kognitív készségeit vizsgálták – tájékoztatta a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal a felmérés első ciklusának eredményeiről csütörtökön az MTI-t.

A projekt magyar része a Széchenyi 2020 programban 2,2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással jött létre

Érdemes emlékezni arra, hogy az alábbi felmérés azok körében történt, akik tanulmányaikat még akkor végezték, amikor matektanár segített eligazodni a számok rejtekében és nem a képesítés nélküli segéderő csakúgy, mint ahogy szaktanár állt a katedrán a magyar nyelv- és irodalom és a történelem tantárgyak -meg a többi- oktatása esetében is.

Munkaképes korú felnőtt lakosság (16-65 évesek)

Az OECD felnőttek képesség- és kompetenciamérése program (PIAAC) a munkaképes korú felnőtt lakosság (16-65 évesek) legfontosabb kognitív készségeinek nemzetközi, reprezentatív felmérését végzi, amely során

olyan területeket vizsgálnak, mint a szövegértés, a számolás és a problémamegoldás.

A felméréshez részletes adatfelvétel is tartozott, a kérdezettek társadalmi-kulturális és munkaerőpiaci jellemzőiről. Az eredmények értékes adatokat nyújtanak a szakpolitikai döntéshozóknak, mind az oktatás és képzés, mind pedig a foglalkoztatáspolitika terén – közölte a szakképzési hivatal.

Magyarország 2015-ben csatlakozott a programhoz

A felmérés második ciklusa 32 ország részvételével 2018-ban indult, az adatfelvétel Magyarországon 2022. szeptember 1-től 2023. február 15-ig zajlott. A felmérés második ciklusának eredményeit várhatóan 2024 végén hozzák nyilvánosságra.

A felmérést Magyarországon a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a Pénzügyminisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal konzorciumi együttműködésben végezte.

Így már érthető, hogy ugyan hallunk a milliárdok a kormánymegszólalóktól, elképzeljük a sok nullát, de mivel az „értő olvasással” gondok vannak, azon nem törpölünk sokat, hogy honnan veszi fel a regnáló a kölcsönt és a gyerekeinken kívül hanyad íziglen adósodik el a családunk miatta. Biztos így fordulhat elő, hogy sem a bolti kasszánál tapasztaltak, sem a jövőnkről hozott döntések nem érik el az ingerküszöböt. És így ostobulunk el napról napra…. képzelhetjük hová jutunk, mire a választás lehetősége újra eljön.

Szerző