Connect with us

Kerítésen innen

Szijjártót nagy mellénnyel küldték Pressman-ra, majd 1 óra múlva kiderült, tették, amit kell – Magyarország kilép az orosz kémbankból

Megosztás

Nem lehet jó ma Szijjártó Péternek lenni. Harcosan üzentek vele az amerikai nagykövetnek, miszerint „Magyarország, ez a nevünk. A harmadik és a negyedik szótagra is külön szeretném felhívni a figyelmet, ország. Tehát mi egy ország vagyunk. És kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk…”, majd kis idő teltével

Megosztás

Nem lehet jó ma Szijjártó Péternek lenni. Harcosan üzentek vele az amerikai nagykövetnek, miszerint „Magyarország, ez a nevünk. A harmadik és a negyedik szótagra is külön szeretném felhívni a figyelmet, ország. Tehát mi egy ország vagyunk. És kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk…”, majd kis idő teltével kiderült, hogy „a kormány áttekintette a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) helyzetét, és arra jutott, hogy a bankban való részvétel értelmetlenné vált, ezért úgy döntöttek, hogy visszahívják onnan a kormányzati delegáltakat.”

Van az a pénz, ugye külügyér úr?

Szíjjártó Pétert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy David Pressman amerikai nagykövet arról beszélt szerdai sajtótájékoztatóján, hogy másoktól eltérően Magyarország figyelmen kívül hagyta az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Bankkal (IBB) kapcsolatos aggályokat. Éppen ezért az Egyesült Államok szankciós listára tette a pénzintézetet és három vezetőjét – köztük egy magyar állampolgárt, Laszlóczki Imrét, aki alelnöki tisztséget töltött be. Időközben aztán a magyar kormány jelezte kilépését.

Mi elfogadjuk, értjük, tiszteletben is tartjuk, hogy az Egyesült Államok másként tekint erre a konfliktusra, hiszen hogyha ez a háború eszkalálódik, akkor az eszkaláció először a szomszédban okoz tragikus következményeket, és nem az óceán túlpartján – magyarázta, ugyanakkor azt nem érti, miért kell nyomást gyakorolni a másikra, hogy az változtassa meg álláspontját.

„Szeretném világossá tenni, hogy nincs az a mennyiségű plakát, nincs az a mennyiségű sajtótájékoztató, nincs az a mennyiségű ellenzékbe öntött dollár, amely a magyar kormányt eltántorítaná a békepárti álláspontjától. Tehát kár ezzel próbálkozni”

– hangsúlyozta Szijjártó.

Egy órával később….

Az Orbán-kormány azután döntött így, hogy David Pressman, amerikai nagykövet szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok több mint 50 intézményre és személyre vetett ki szankciókat, és közöttük található a budapesti székhelyű, orosz Nemzetközi Beruházási Bank három fő tisztviselője is. A három vezető közül az egyik magyar állampolgár, Laszlóczki Imre, a bank alelnöke.

A kormány megvizsgálta az NBB körüli kérdéseket, és arra a döntésre jutott, hogy nem képviselteti tovább magát a nemzetközi pénzintézetben.

Az nem derült ki, hogy a kilépéssel együtt a banknak el kell-e hagynia Magyarországot. Ez már csak azért is fontos kérdés, mert a kormány döntése értelmében a bank alkalmazottai és vendégei diplomáciai mentességet élveznek Magyarországon. Szakértők szerint ez lehetővé tette orosz hírszerzők magyarországi tevékenységének bővítését, beutazásukat a schengeni övezetbe. Ezért is emlegetik „kémbankként” a pénzintézetet.

Szerző