Connect with us

Bulvár

Pártai Lucia: ez a vihar nem példátlan, de ritka

Megosztás

Pártai Lucia a viharról, és arról, hogy nem példátlan, de rendkívüli volt mindaz, ami az éjszaka történt.

Megosztás

Pártai Lucia, portálunk „házi meteorológusa” arra hívja fel a figyelmet, hogy a meteorológia tudományában jól ismert az ún. “Genovai ciklon”, amikor nagy felhőszakadások képesek újra és újra lezúdulni, ezt éljük át most.

Nem példátlan csak nagyon ritka

Az oka? Kissé leegyszerűsítve: Kelet- és Nyugat-Európában is magas a légnyomás. A kettő között viszont alacsony légnyomás húzódik északról dél felé – az Északi sarkkör felől Magyaroroszágon keresztül a déli mediterrán térségig. Így a ciklon hátoldalán hideg levegő áramlik, előtte a Földközi-tenger, Adria felől meleg, igen nedves levegő halad Magyaroroszágon keresztül.

Ez a motorja az újabb és újabb felhőszakadásoknak.

Így volt ez évszázadokkal ezelőtt is, amikor ilyen makrofolyamatok játszódtak le Európában, persze időjárásról szólva.

Legutóbb 13 éve tombolt ilyen vihar nálunk

Emlékezetes hasonló helyzet történt 2010 júniusában – pl. Felsőzsolca nagy árvíze, amikor az árúházba is betört a víz, házak dőltek össze BAZ megyében, vagy a Makónál belépett szupercella (benne tornádókkal) 2010. június 18-án, 70 km hosszan, 10 km-es sávban a határral párhuzamosan mindent letarolt egészen Dombegyházig -.

Nincs szó példátlan időjárási helyzetről, amely szerencsére viszonylag ritka. Amíg “le nem épül” a kelet-európai magasnyomás, azaz anticiklon (amelyet egy alacsony nyilván nem tud kibillenteni), addig itt örvénylik a “felhő-esőkarokkal”. Különösen a délutáni, esti, éjszakai helyzetekben képes erőre kapni, a Nap energiájával menetrend szerint felerősödve. Jó hír, hogy látszik a vége.

-mondta Pártai Lucia a VK-nak.

A jövő hétre legyengül a blokkoló magasnyomás Kelet-Európában, erről bővebben az eumet.hu-n olvashat.

Előzmény

Szerző