Connect with us

Gyorshír

Széchenyi, tudjátok, a lovis…

Megosztás

Palkovics László miniszter keresetlen szavakkal, a képzavart mellőzve közölte: „A kormányzat szándéka egyáltalán nem az, hogy bármilyen bizonytalanságot fenntartson a kutatókban, hanem az, hogy egy jobban működő rendszert teremtsen”.

palkovics
Megosztás

Palkovics László miniszter keresetlen szavakkal, a képzavart mellőzve közölte: A kormányzat szándéka egyáltalán nem az, hogy bármilyen bizonytalanságot fenntartson a kutatókban, hanem az, hogy egy jobban működő rendszert teremtsen”.

Palkovics nem olvasta?

No, ha Palkovics miniszter szerint a MTA még(?) fennálló rendszere nem működik eléggé jól, akkor nyilván nem olvasta az akadémikusok érdemi válaszát az iménti vádra, s nem ismerkedett meg az ezt alátámasztó adatokkal sem. Vagy, ami rosszabb: szánt szándékkal nem vett ezekről tudomást.

Merthogy:

  • az MTA kutatóhálózata nemzetközi szinten is kitűnően teljesít;
  • ez nem lehetne így, ha „mindenki azt kutatgatna, amit akar”;
  • az akadémiai kutatóhálózat kiváló teljesítményének egyik záloga, hogy a szakmai felügyeletet az MTA végzi, azon belül a hazai tudományos élet legjobbjai, az akadémikusok és az MTA doktorai;
  • nem érdemes szétszedni egy olyan csapatot, amellyel Bajnokok Ligáját is nyerhetünk, inkább köré kell szervezni a válogatottat.

Ha Palkovics miniszter mindennek ellenére azzal érvel, „a kívánatos cél … az, hogy a kutatások jobban foglalkozzanak a mai társadalmakat érintő kérdésekkel és hamarabb vezessenek eredményre”, s ha abban az illúzióban kívánja ringatni Orbanisztán urát és a híveit, hogy a politika beavatkozása a kutatásokba, a kutatók dolgába – például a még(?) jól működő kutatóintézeti hálózat óriási vagyonkezelő alapítványba szervezése – az eredményesség növekedésével, a kutatás gyorsulásával kecsegtet, akkor… Akkor tán nem ártana szemügyre vennie a regnáló által létrehozott KLIK „pompás eredményeit” s az „akadémikussá” alakított honi foci „magas minőségét”! Sőt, arányosíthatná is ezeket az adófizetők pénzéből e NER-kompatibilis „változtatásokba” ölt milliárdokhoz…

Kinek az érdeke a Széchenyi-örökség szétdúlása?

Amúgy pedig végre kimondhatná nyíltan azt is, miféle érdek áll Széchenyi örökségének szétdúlása mögött. Már azért is, hogy a kutatók „szándéktalanul” okozott elbizonytalanodását, aggodalmait enyhítse. Ugye nem arról van szó, amit mind többen gyanítanak? Ugye nem az akadémiai vagyon csókosoknak szétprivatizálásáról? Ugye nem a kutatást szolgáló, várhatóan nagyot növő uniós támogatás megkaparintásának sanda szándékáról?

Szóval pontosan kinek/kiknek az érdekében akar ez a hatalom egy ki/kik szerint „jobban működő” (értsd: mégiscsak a politikai kurzus érdekeit és a NER-kurzuslovagok gazdagodását szolgáló?) rendszert teremteni? Mit is jelent a kormány alapelve, hogy „érték nem veszhet el”? Kié lesz? Mi a kormányzat terve a több száz milliárdos MTA-vagyonnal? És miért oly fontos, hogy a zemberek érdekére hivatkozva, a gebinet pampogjon bele, melyik kutató, melyik kutatás legyen uniósan támogatott, s melyik ne?

Egy gróf, aki nemcsak a lóversenyt honosította meg

Egyáltalán: mi beleszólásuk kellene, hogy legyen a zembereknek – teszem azt Bölénycsesznéden az akár a Fideszre szavazó Jani néninek és Mari bácsinak, meg a helyi fideszes potentát által foglalkoztatott nagycsaládos közmunkásoknak – s a nevükben „intézkedő” kormánynak, hogy melyik tudós mit vizsgáljon? Elvégre, ha a zemberek érdekében a gebinet fontosnak tart egy kutatást, ezután is megrendelheti, támogathatja, megpályáztathatja. Mint eddig. Nyilván lesz rá jelentkező – eddig is volt –, mert minden kutató tudja: az állami pályázaton elnyerhető érték nem veszhet el. Különben miből kutassa azt, ami „a mai társadalmak” számára igazán fontos? Ami előbbre viheti a tudományos megismerés, a technológiai fejlődés, a társadalmi haladás ügyét?…

Talán – legalább a képzavar kedvéért – Palkovics miniszter is tiszta vizet önthetne végre a nyílt kártyák közé. Még mielőtt az idő vasfoga elröpülne felettünk. És mielőtt Széchenyi István grófot csupán mint „a lóverseny meghonosítóját” említené az iskolai történelem tankönyv. Ózonlyukról, globális felmelegedésről, környezetszennyezésről, sivatagosodásról, árvizekről, fenyegető éhínségről, atomkatasztrófáról, háborúról, terrorizmusról, népirtásról, világjárványokról és a galaxisok találkozásakor létrejövő óriási fekete lyukról nem is szólva…

Nem kéne a kurták kaparásával is súlyosbítani a helyzetet…

Kapcsolódó

Még nem elég?! A cél az MTA (azaz Széchenyi) vagyonának megkaparintása

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük